Idea działania
W latach 80-tych XX wieku grupa inżynierów opracowała system kontroli ciepła i wilgotności w budynkach, przypominający naturalne obiegi jakie występują w przyrodzie.
Efekt kapilary i sieć złożona z przewodów kapilarnych stała się fundamentalnym elementem technologii mat kapilarnych
Maty kapilarne zostały zaprojektowane jako system przekazujący energie cieplną do pomieszczeń, poprzez unikalne połączenie setek małych kapilarnych rurek w jeden system wymiany ciepła.
Zasada działania opiera się na podstawowym procesie zachodzącym w przyrodzie, a mianowicie na przekazywaniu ciepła na drodze promieniowania cieplnego (podstawowy proces dzięki któremu ziemia ogrzewana jest przez słońce)
Ciepło wypromieniowane z cieplejszej powierzchni przenika przez powietrze bez strat do zimniejszej powierzchni i ją ogrzewa. To powoduje, że w pomieszczeniu mamy ogrzane przedmioty, podłogę i ściany. Powietrze ogrzewane jest wtórnie od nagrzanych przedmiotów.
W trybie chłodzenia zimna woda przepływająca przez rurki kapilarne odbiera ciepło z otoczenia dając uczucie przyjemnego chłodu bez zbędnych przeciągów generowanych przy tradycyjnych układach klimatyzacyjnych
Maty kapilarne mogą być instalowane na wszystkich przegrodach budowlanych tj. ścianach, sufitach i na podłogach, a także na elewacji dachu jako absorbery ciepła z tych powierzchni.
Powierzchnie pomieszczeń wyposażone w maty kapilarne zapewniają równomierny rozkład ciepła i szybką reakcję systemu na zmiany zadanej temperatury (oddawanie ciepła jest odczuwalne już po 10 minutach od włączenia ogrzewania).
Ze względu na duże powierzchnie wymiany ciepła temperatura zasilania jest relatywnie niska w trybie grzania (23-36°C), a wysoka w trybie chlodzenia (15-18°C) i w zależności od powierzchni mat w relacji do powierzchni pomieszczenia oraz temperatury zewnętrznej waha się w przedziale 23°C – 36°C. Obniżenie temperatury zapewnia bardziej optymalną pracę pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych w stosunku do typowego ogrzewania podłogowego opartego na układzie jednorurowym.
Dzięki rozwiniętej powierzchni wymiany ciepła duże ilości energii mogą być przesyłane bez przeciągów i bezgłośnie, nawet przy niewielkich różnicach temperatur między aktywnymi powierzchniami pomieszczenia i powietrzem w pomieszczeniu. System skutecznie pracuje w trybie grzania i chłodzenia, co niewątpliwie zapewnia mu przewagę nad innymi rozwiązaniami grzania powierzchniowego.